top of page
  • Zdjęcie autoraInteriorsy

Jak urządzić salon z kuchnią i jadalnią?

Otwarta przestrzeń dzienna zrewolucjonizowała nasze myślenie o wnętrzach. Pozwoliła cieszyć się swobodą i kontaktem z bliskim na co dzień. Dziś salon połączony z kuchnią i jadalnią to standard zarówno w niedużych mieszkaniach w bloku, jak i przestronnych domach jednorodzinnych. By jednak cieszyła oko i ułatwiała codzienne funkcjonowanie urządzając ją powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Poznajcie przepis na ładną i funkcjonalną strefę dzienną.


Salon z kuchnią i jadalnią. Projekt Interiorsy

Ergonomia w urządzaniu wnętrz to najprościej mówiąc ich użytkowy charakter. Oznacza to, że korzystanie z każdej przestrzeni powinno być łatwe i wygodne. Dlatego tak ważny już na początku jest dobry plan zagospodarowania dostępnego metrażu. Urządzając kuchnię z salonem powinniśmy tak zaplanować obie przestrzenie, aby się nie przenikały. Przy czym kuchnia zawsze powinna pozostawać w tle. Ma to walory nie tylko estetyczne, ale też pozwala na komfortowe wykonywanie codziennych prac kuchennych bez widocznego bałaganu, hałasu, czy przenikania się zapachów.


Między kuchnią a salonem warto wydzielić optyczną granicę, w postaci wyspy, półwyspu czy stołu jadalnianego. Dzięki temu wyraźnie oddzielimy funkcjonalnie pomieszczenia, ale też zadbamy o właściwe ciągi komunikacyjne w domu czy mieszkaniu. Trudno jest bowiem sobie wyobrazić, że codzienne posiłki będziemy serwować do stołu przechodząc przez całą otwartą przestrzeń. Powinien on znajdować się blisko kuchni, tak by zminimalizować konieczne do pokonania odległości.


Centralne miejsce w otwartej strefie dziennej powinien zająć salon, pomyślany jako przestrzeń wypoczynkowa. To on ma przykuwać całą uwagę i służyć domownikom, jako miejsce spotkań, relaksu oraz wspólnego spędzania czasu. Powinien więc być umeblowany tak, by każdy mógł poczuć się tu swobodnie i odnaleźć swoją strefę komfortu. Duża, wygodna sofa stanowi podstawę jego aranżacji. To do niej należy dobrać pozostałe elementy wystroju – stolik kawowy bądź stoliki pomocnicze, meble, w tym szafkę RTV oraz dekoracje – dywany, zasłony, poduchy.


Urządzając salon połączony z kuchnią i jadalnią musimy zadbać także o jego stronę wizualną. Pamiętajmy, że pomieszczenie te stanowi jedną całość. Dlatego, bez względu jaki styl aranżacyjny wybierzemy, musi on stanowić bazę dla wszystkich trzech stref funkcjonalnych. Wszystkie pomieszczenia funkcyjne powinny bowiem świadomie do siebie nawiązywać wystrojem i tworzyć spójne estetycznie wnętrze. Nie znaczy to jednak, że nie możemy eksperymentować i łączyć różne elementy stylistyczne. Wręcz przeciwnie, każda zabawa stylem jest mile widziana. Należy jednak przy tym zadbać o jednolite materiały aranżacyjne, spójną kolorystykę oraz utrzymane w tej samej konwencji formy mebli.


Dla przykładu jako podstawę aranżacji możemy wybrać drewno i kolory ziemi, stanowiące podstawy tak lubianego stylu skandynawskiego. Ten stonowany duet zbuduje ciepłą i przytulną atmosferę we wnętrzu. By ją ożywić dodajmy sofę w zdecydowanym kolorze tapicerki, bądź kolorowe fronty zabudowy kuchennej. Możemy także postawić na mocno stylizowane meble salonowe o klasycznych formach, które cały swój urok zaprezentują na tle jednolitej kuchni z gładkimi, matowymi frontami szafek. Możliwości jest bardzo wiele, zawsze jednak kierować się powinniśmy aranżacyjnym umiarem i nie wykraczać poza granice przyjętej konwencji.

36 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page