top of page
  • Zdjęcie autoraInteriorsy

Jak wybrać grzejnik do łazienki?

Grzejnik w łazience to nie tylko ciepło. Liczy się także komfort, jaki zapewnia przy codziennym korzystaniu z tego pomieszczenia oraz dobry, jakościowy design. Podpowiadamy, jak wybrać grzejnik do łazienki.


Jak wybrać grzejnik do łazienki?
Grzejnik Niva Vasco w projekcie łazienki


Łazienka to jedno z tych pomieszczeń, którego aranżacja do najprostszych nie należy. Na nie dużej przestrzeni, trzeba bowiem zaplanować wiele funkcji oaz jasno wydzielić dla nich poszczególne strefy. Wymaga więc dobrego projektu oraz starannie przemyślanego wyboru wyposażenia. Ważny jest także odpowiedni dobór detali, tak by podkreślały styl i charakter aranżacji. Należy przy tym pamiętać, że w nawet idealnie urządzonej łazience, efekt końcowy może zepsuć źle dobrany grzejnik. Dlatego przy wyborze odpowiedniego modelu należy wziąć pod uwagę zarówno jego walory funkcjonalne, jak i estetyczne.


Jak wybrać grzejnik do łazienki?
Grzejnik Ritmo Vasco w łazience

Przede wszystkim funkcja


Wybierając grzejnik do łazienki powinniśmy uwzględnić wszystkie funkcje, jakie ma on pełnić. Poza podstawową funkcją grzewczą ważny jest także tzw. komfort termiczny, czyli możliwość szybkiego podniesienia ciepłoty w pomieszczeniu, tak by w krótkim czasie i przy minimalnym zużyciu energii, uzyskać pożądaną temperaturę. Szybkie, wydajne i ekonomiczne sterowanie ciepłem oraz jego równomierną dystrybucję zapewnią indywidualnie dopasowane do każdego modelu termostaty, czy programatory. Możliwość dokładnego regulowania lub ustawiania w zależności od potrzeb temperatury w łazience zapewnia równomierne odczucie ciepła przed i podczas brania prysznica czy kąpieli w wannie, ale także unormowanie wilgotności powietrza, tak by w trakcie korzystania z niej nie parowały lustra czy ścianki kabiny. Dodatkowo grzejnik w łazience powinien posłużyć nam do szybkiego wysuszenia ręczników czy niedużego prania. Nie zapominajmy przy tym, że jest on znaczącym elementem wystroju. Grzejnika w łazience po prostu nie da się ukryć. Dlatego powinien on pełnić także funkcje dekoracyjne, przykuwać uwagę ciekawym wzornictwem, być ozdobą wnętrza.


Grzejnik do łazienki - moc i zasilanie


Zanim jednak wybierzemy konkretny model grzejnika do naszej łazienki, powinniśmy ustalić, w jaki sposób będzie on zasilany. Do wyboru mamy trzy zasadnicze opcje - grzejniki wodne, które podłącza się bezpośrednio do instalacji centralnego ogrzewania, grzejniki elektryczne, działające na prąd oraz grzejniki wodno-elektryczne z dodatkową grzałką. Jednym z kluczowych kryteriów doboru grzejnika jest także jego moc. Aby ją określić należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak temperaturę zasilania i powrotu wody w instalacji c.o., temperaturę, którą chcemy uzyskać w łazience oraz zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia. Przyjmuje się, że na 1 mkw. powinno przypadać 100-130 W mocy grzejnika.Pamiętajmy przy tym, że temperatura w łazience powinna być nieco wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach, a jeśli grzejnik ma służyć także do osuszania ręczników, jego moc należy podnieść od 10 do 20%.


Dobry design


Czasy, kiedy grzejnik w łazience po prostu był, dawno minęły. Dziś jest on istotnym elementem wystroju, dlatego ważny jest dobry, jakościowy design. Jego forma i kolorystyka muszą w pełni wpisywać się w założenia stylistyczne projektu tego pomieszczenia. Nie znaczy to jednak, że ma pozostawać niewidoczny. Wręcz przeciwnie, nowoczesne wzornictwo dostępnych na rynku modeli, zachęca by go wyeksponować, a bogata gama kolorów i wykończeń w znaczny sposób to ułatwia. W ten sposób współczesne grzejniki stają się dziełami sztuki użytkowej.


18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Комментарии


bottom of page