top of page
 • Zdjęcie autoraInteriorsy

Nie tak jak w Simsach – krótko o procesie projektowym.

Wielu z Was pyta, jak wygląda proces projektowania wnętrz i wbrew niektórym przekonaniom to nie radosne ustawianie mebelków jak w Simsach :) Ten stereotyp jest niestety powielany przez wiele osob. Sam projekt składa się z kilku etapów i występuje w nich szereg zmiennych. Ale o tym za chwilę.

Zaczynając od początku cały proces składa się z kilku poszczególnych kroków, najprościej mówiąc:


 1. Sytuacja wyjściowa: spotkanie i rozmowa z nami, krótka analiza przestrzeni do zaprojektowania i wszystkich potrzeb.

 2. Pierwszy rzut: by mieć co projektować, potrzebujemy rzutu przestrzeni, jeżeli go nie masz, sprawdzamy pomieszczenia sami i przyrządzamy go własnoręcznie.

 3. Dokumentacja fotograficzna: pamięć czasami bywa zawodna, dlatego dzięki zdjęciom pomieszczeń i kluczowych detali, takich jak rewizje, uskoki i inne zakamarki mamy pełny ogląd przestrzeni.

 4. Ankieta projektowa: na tym etapie pytamy klientów o najważniejsze kwestie dotyczące wnętrza, np. preferowane kolory, rodzaj materiałów czy nawet ulubiony palnik.

 5. Przygotowanie funkcjonalnych układów: na podstawie informacji zebranych do tej pory rozpoczynamy organizację przestrzeni w formie 2D ustalamy układ ścian, lokalizacje sprzętów czy innych szczegółów, jak miejsce dla kota.

 6. Przejście do kolejnego “D”: naszą wizję 2D, po wcześniejszym zaakceptowaniu aranżacji przekładamy w model przestrzenny coś, co w końcu działa na wyobraźnię i przypomina rzeczywistą przestrzeń. Na tym etapie dobieramy meble, oświetlenie, tekstylia, kolory itp. WAŻNE: na tym etapie mogą pojawić się niewielkie zmiany względem modelu 2D to dlatego, że niektóre rozwiązania wyglądające lepiej w płaskim rzucie weryfikuje trójwymiarowa wizualizacja.

 7. Rysujemy: w kolejnym kroku przygotowujemy rysunki techniczne dla podwykonawców, zawieramy w nich m.in. wytyczne elektryczne, wodno-kanalizacyjne, układy posadzek czy rysunki szczegółowe mebli do wykonania pod wymiar.

 8. Kosztorys: ważny element teczki projektowej do stworzenia wnętrza. WAŻNE: Warto pamiętać na tym etapie, że w ostatnich czasach przy szybko zmieniających się cenach, szacunkowy kosztorys może również ulegać zmianom. Zawsze jednak zwracamy uwagę na najbardziej aktualne i rzetelne informacje, by uniknąć niespodzianek.

 9. Nadzór autorski (nie budowlany): aby zagwarantować, że projektowana przestrzeń będzie wykonana zgodnie z nasza wspólną wizją, sprawujemy nadzór autorski nad pracami wykończeniowymi. Dzięki temu zdejmujemy z Waszych barków większość obowiązków związanych z wykonywanymi pracami. Zajmujemy się m.in. zamówieniem towarów, kontaktem z dostawcami czy podwykonawcami.

 10. Portfolio: na samym końcu robimy zdjęcia ukończonego projektu do naszego portfolio. Lubimy się chwalić swoją pracą, a każdy projekt napawa nas dumą. Pamiętamy oczywiście o bezpieczeństwie i poufności czy wrażliwych danych.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page