top of page
  • Zdjęcie autoraInteriorsy

Urządzamy salon kąpielowy

Obecnie łazienka przestała pełnić wyłącznie funkcje higieniczno-sanitarne. Stała się pomieszczeniem, w którym spędzamy coraz więcej czasu, oddając się nie tylko codziennym czynnościom, ale też pielęgnacji i przede wszystkim relaksacji. Stąd też zyskała ona status salonu, będąc miejscem o równie reprezentacyjnym i wypoczynkowym charakterze. Jak zatem urządzić nowoczesny salon kąpielowy? Podpowiadamy!


Salon kąpielowy. Projekt Interiorsy


Każda, nawet najmniejsza łazienka potrzebuje odpowiedniego projektu. Profesjonalny plan jej aranżacji to gwarancja sukcesu. Wymaga on dokładnego zagospodarowania przestrzeni, tak by dobrze wykorzystać każdy centymetr. Bowiem na stosunkowo niedużym metrażu, trzeba uwzględnić różnorodne funkcje. To one wyznaczą poszczególne strefy w tym pomieszczeniu – WC, umywalki, kąpielową, przechowywania, a często i pralnię. Należy przy tym pamiętać, że nie powinny się one przenikać, a każda z osobna musi zapewniać komfort i wygodę użytkowania. W praktyce oznacza to zachowanie odpowiednich odległości między stałymi elementami wyposażenia, które zapewniają wygody dostęp.


Coś do ukrycia


Gdy już rozlokujemy poszczególne strefy użytkowe, możemy przystąpić do aranżacji. By nasza łazienka nabrała salonowego charakteru, zadbajmy o to, by jak najwięcej detali technicznych zostało ukryte. Stelaż WC do zabudowy, podtynkowe baterie, płaski brodzik lub odpływ to te elementy, które pomogą osiągnąć efekt czystej, uporządkowanej i eleganckiej przestrzeni. O ich instalacji trzeba jednak pomyśleć jeszcze przed ułożeniem płytek. Wtedy śmiało można przystąpić do prac wykończeniowych.


Salon kąpielowy. Projekt Interiorsy

Naturalne tło


Zacznijmy je od wyboru płytek, które przesądzą o stylu i charakterze wnętrza. Obecne trendy wzornicze zbliżają nas do natury, stawiając na wzory i kolory inspirowane otaczającym światem przyrody. Stąd modne są płytki imitujące rysunek drewna i kamieni, także tych szlachetnych, oraz fakturę tkanin i innych naturalnych materiałów. Niezwykle efektownie prezentują się wielkoformatowe płyty naśladujące marmur, które cieszą się największą popularnością wśród urządzających. Dodają one łazience ponadczasowej elegancji, wprowadzając też szczyptę luksusu. Dodatkowym atutem jest to, że naturalne materiały oraz kolory z palety barw ziemi budują we wnętrzach atmosferę sprzyjającą relaksacji, czyniąc naszą łazienkę domowym SPA.


Relaksująca kąpiel


Na tak efektownym tle warto wyeksponować równie starannie dobrane wyposażenie. By zbudować salonowy klimat warto postawić na wannę wolnostojącą. Na rynku odnajdziemy wiele zróżnicowanych pod względem rozmiarów, form, a nawet kolorów modeli, które przyciągną wzrok, zapewniając przy tym komfort i wygodę użytkowania. Estetyczne walory wanien wolnostojących podkreślą dobrze dobrane również wolnostojące baterie. Ich kolor i kształt powinien korespondować ze stylem pomieszczenia, w ten sposób podkreślając jego charakter. I tak np. baterie stylizowane w złotym kolorze wpiszą się w klasyczne aranżacje, a proste, minimalistyczne w formie, czarne modele o matowym wykończeniu podkreślą nowoczesny charakter pomieszczenia, wprowadzając elementy loftowej stylistyki.


Salon kąpielowy. Projekt Interiorsy

Szybki prysznic


W przeciwieństwie do wanny, kabinę prysznicową warto wkomponować we wnętrze, tak by nie rzucała się one w oczy, ale stanowiła dyskretny element wyposażenia. Pomogą w tym lekki w odbiorze modele typu walk-in, które dzięki czystej tafli szkła oraz otwartemu wejściu doskonale wtapiają się w aranżację. Dodatkową zaletą jest fakt, że można je w pełni personalizować, dostosowując do indywidualnych potrzeb. Transparentny charakter strefy prysznica pomogą zachować praktyczne odpływy liniowe lub zintegrowane z podłogą brodziki. Jeśli jednak chcemy podkreśli tę strefę na planie łazienki, warto zrobić to poprzez wybór okładziny ścienne. Dekoracyjne tapety, mozaiki czy kontrastowe płytki sprawdzą się w tej roli wyśmienicie.


Wokół umywalki


Do wybranego modelu wanny warto dopasować także umywalkę, powtarzając jej kolor czy formę. Obecnie modna jest ceramika o organicznych, obłych kształtach, takich jakie spotykamy w przyrodzie. Ważny jest również sposób jej montażu. Wpuszczane w blat modele sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach kąpielowych, zaś nablatowe misy dodadzą szyku i elegancji. Walory estetyczne umywalki podkreśli armatura, która powinna być z tej samej linii wzorniczej, co baterie wannowe. W strefie umywalki trzeba również zadbać o efektowne lustro oraz oświetlenie, które poza funkcją użytkową, stanie się ozdobą tej części łazienki. Pamiętajmy przy tym, że w dużych salonach kąpielowych komfort i wygodę zapewnią dwie umywalki, które także podkreślają jej walory wizualne.


Salon kąpielowy. Projekt Interiorsy

W strefie WC


Choć nie wydaje się to tak oczywiste, również wybór ceramiki i przycisku spłukującego w strefie WC jest bardzo istotny. Na rynku odnajdziemy modele mis o zróżnicowanych kształtach, kolorach i rozmiarach, ale także funkcjach, jak np. toalety myjące. Wybór odpowiedniego modelu podniesie więc komfort użytkowania łazienki, ale i jej styl. W ten ostatni powinien wpisać się przycisk spłukujący, który przyciąga wzrok. Warto więc postawić na modele dekoracyjne, z dodatkowym podświetleniem, które staną się designerskim detalem w tej strefie.


Funkcja przechowywania


Równie ważną funkcją, jakiej nie może zabraknąć w żadnej łazience jest przechowywanie. Ułatwią je zabudowy stałe, w których ukryjemy ręczniki, chemię i inne mało atrakcyjne wizualnie akcesoria. Niezbędne do codziennej pielęgnacji kosmetyki zaś znajdą swe miejsce w szafkach podumywalkowych. Jednak urządzając salon kąpielowy warto pewne elementy wyeksponować. Dlatego należy zadbać o odpowiednie półki czy wnęki, na ulubione flakony perfum, aromatyczne świece czy kwiaty. Takie detale podkreślą okazały charakter wnętrza.

Salon kąpielowy. Projekt Interiorsy

24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page