top of page
  • Zdjęcie autoraInteriorsy

Naturalne inspiracje we wnętrzach

Pandemia i globalny kryzys z jednej strony, z drugiej coraz szybsze tempo życia, brak czasu oraz potrzeba zwolnienia i wypoczynku sprawiły, że coraz chętniej zwracamy się w stronę natury, czerpiąc to co najlepsze z jej dobrostanu. Dotyczy to także aranżacji wnętrz, o czym najlepiej przekonują aktualne trendy wzornicze. Naturalne materiały, organiczne formy, żywa zieleń oraz kolory z palety barw ziemi przewijają się w zasadzie przez wszystkie modne style, stanowiąc podstawę aranżacji wnętrz o charakterze wypoczynkowym. W inspiracjach otaczającym nas światem przyrody szukamy bowiem spokoju, ukojenia i odzyskania wewnętrznej harmonii. Jak zatem osiągnąć efekt naturalnego, lekkiego w odbiorze i przyjaznego wnętrza? Podpowiadamy!


Naturalne inspiracje we wnętrzach. Projekt InteriorsyNaturalne materiały


Wprowadzając pierwiastek natury do wnętrz najczęściej sięgamy po naturalne materiały. Drewno i kamień stanowią bazę aranżacyjną dla większości modnych stylów. Śmiało wykorzystuje je nowoczesny minimalizm w ciepłej, przytulnej odsłonie, czy też styl japandi, będący połączeniem tego, co najlepsze w japońskiej filozofii Zen z tak powszechnie lubianym stylem skandynawskim. Jednak te szlachetne materiały we wnętrzach goszczą nie od dziś. Dlatego stanowią podstawę także aranżacji inspirowanych klasyką, urządzony w równie modnym stylu art déco czy niezwykle eleganckim mid modern century. I nic w tym dziwnego. Drewniane podłoga, dekoracyjne lamele, czy marmurowe okładziny ścienne stanowią naturalne tło dla pozostałych elementów wyposażenia. Łagodzą charakter wnętrza, ocieplają aranżację, wprowadzając przy tym szczyptę luksusu.


Naturalne inspiracje we wnętrzach. Projekt Interiorsy

Przytulne tkaniny


Naturalne materiały we wnętrzach to także tkaniny. Wełna, len, jedwab czy bawełna idealnie podkreślą charakter aranżacji inspirowanej światem przyrody, wydobywając tym samym pierwotną więź łączącą ją z człowiekiem. Ocieplą każde pomieszczenie i dodadzą mu przytulności. Stąd mile widziane są tu zarówno naturalne tkaniny tapicerskie, które pięknie prezentują się jako obicie sof, foteli czy krzeseł, jak i tkaniny dekoracyjne w postaci dywanów, zasłon, koców i poduszek. Starannie dobrane zbudują atmosferę sprzyjającą wyciszeniu i relaksacji, oddając kojącą moc natury.


Naturalne inspiracje we wnętrzach. Projekt Interiorsy

Meble i wyposażenie


Także sama forma mebli oraz wyposażenia może podkreślać związek z naturą. Obłe, organiczne kształty, charakterystyczne zaokrąglenia i subtelne miękkie linie śmiało nawiązują do nieregularnych form i kształtów, które odnajdziemy w środowisku naturalnym. Natura bowiem nie jest symetryczna, jednostajna i powtarzalna. Jej piękno i urok tkwią w niedoskonałości. Podkreślą ją wyczuwalne pod dłonią, wręcz namacalne faktury, które oddziałując na zmysł dotyku, wprowadzają dodatkowe wrażenia sensualne. Odczuwana wszystkimi zmysłami przestrzeń wzbudza pozytywne emocje i sprawia, że chcemy do niej wracać.


Naturalne inspiracje we wnętrzach. Projekt Interiorsy

Paleta barw ziemi


Dlatego ważną rolę we wnętrzach odgrywają także kolory. Najbliższa naturze jest oczywiście paleta barw ziemi. Ciepłe brązy, przytulne beże czy neutralne szarości zbudują harmonijne tło dla całej aranżacji. Jednak to nie jedyne kolory, jakie odnajdziemy obserwując otaczający ma świat przyrody. Zieleń trawy, błękit nieba, czy morski granat to barwy nieodłącznie kojarzące się ze spokojem i wewnętrzną siłą płynącą z kontemplacji naturalnych pejzaży. Podobną rolę pełnią także w aranżacji wnętrz – koją, odprężają, relaksują. Z kolei radość i energię wnoszą ciepłe, słoneczne kolory – żółcie, pomarańcze i czerwienie. Dlatego doskonale sprawdzą się w postaci dodatków.


Naturalne inspiracje we wnętrzach. Projekt Interiorsy

Rośliny i dekoracje


Naturalne inspiracje we wnętrzach to także żywe rośliny oraz dekoracje. O uzdrawiającej wręcz mocy roślin doniczkowych we wnętrzach nikogo nie trzeba przekonywać. Warto jednak wspomnieć, że każda z nich ma swoje preferencje i upodobania, należy więc je dobierać zgodnie z rodzajem naświetlenia w pomieszczeniu. Tapety z motywem roślin i zwierząt, obrazy i figurki, a nawet dekoracyjne oświetlenie inspirowane formami ze świata przyrody dopełnią wystroju wnętrz bliskich naturze.


Naturalne inspiracje we wnętrzach. Projekt Interiorsy

33 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page